Kategorie      
Novinky
 Lebka  1 Oz
2 981,39 Kč (118,12 EUR)
 Indiana Jones sada 6 ks
1 499,- Kč (59,39 EUR)
Doporučujeme
  

U.S vrátí se zlatému standardu?

Přidáno: 12.02.2023
|
John Waggoner

Ve svém článku John Waggoner, který zveřejnil v USA TODAY jsou i hlasy s USA ale problém je že aby USA zavedli zpět zlata standart prostě nejde vzhledem k množství zlata kolik by bylo potřeba.

 

Hovořit o měnovém systému v dnešní době vyžaduje použití nepředstavitelně velkých čísel, jako je 1 bilion dolarů, celková americká měna v oběhu, a 10,9 bilionu dolarů, vládní dluh USA v držení veřejnosti.

Rostoucí dluh USA – 15,6 bilionů dolarů, pokud přihodíte sociální zabezpečení a zdravotní péči – je jedním z důvodů, proč se lidé obávají inflace a myslí si, že měnový systém je mimo kontrolu. "Nikdy v historii jsme neměli dluhy a deficity v takové výši," říká Lance Roberts, hlavní ekonom StreetTalk Advisors. "Nikdy předtím jsme tu nebyli."

 

Je to jeden z důvodů, proč zlatý standard získává obnovenou popularitu. Poslanec Ron Paul, republikánský kandidát na prezidenta, dlouho obhajoval roli zlata v měnové politice. Jim Grant, erudovaný redaktor Grant's Interest Rate Observer, dlouho obhajoval návrat ke zlatému standardu. Laicky řečeno zlatý standard znamená navázání hodnoty dolaru na cenu zlata. Množství zlata, které země vlastní, omezuje množství peněz, které může vytisknout.

 

Ale návrat ke zlatému standardu má také nespočet problémů. V praktické rovině není na světě dostatek zlata k návratu ke zlatému standardu – a nikdo jiný na světě zlatý standard nemá. Vázáním hodnoty dolaru se zlatem se vláda vzdává kontroly nad měnovou politikou, takže není schopna zvyšovat peněžní zásobu v době hospodářské krize.

USA svázaly hodnotu dolaru s cenou zlata až do roku 1971, kdy tehdejší prezident Richard Nixon zlikvidoval poslední zbytky zlatého standardu. Zlatý standard však pro většinu lidí fakticky skončil v roce 1933, kdy vláda rozhodla, že jednotlivci již nemohou vyměňovat dolary za zlato.


V čem spočívá kouzlo zlatého standardu? „Jeho hlavní přitažlivost je uplatňovat určitou míru monetární disciplíny,“ říká Ian McAvity, redaktor bulletinu Deliberations on World Markets. Když svážete svou měnu se zlatem, můžete vydat jen tolik měny – protože zlata je jen tolik. Přinejmenším teoreticky by spojení hodnoty dolaru se zlatem zabránilo vládě tisknout příliš mnoho peněz a vytvářet nekontrolovatelnou inflaci.

 

Zlato bylo uznáváno jako peníze od doby, kdy Lýdové poprvé začali vyrábět mince, někdy kolem roku 700 př. n. l. Je přenosné a nerezaví. „Vhoďte zlatou minci na kteroukoli ulici na světě a lidé ji zvednou a budou o ní přemýšlet jako o penězích,“ říká McAvity.

Ale jedna z věcí, která vytváří hodnotu zlata – jeho vzácnost – také argumentuje proti jeho použití k podpoře národní měny.

Většina zlata, které kdy bylo vytěženo, je stále kolem, podle World Gold Council. Váš snubní prsten mohl být kdysi součástí Kleopatřiných náušnic. Podle Rady je na světě asi 170 000 metrických tun zlata. To by vytvořilo krychli 67 stop na každé straně. Roztavené na fotbalovém hřišti NFL, postranní čára k postranní čáře a koncová zóna ke koncové zóně, by veškeré zlato světa stouplo o 5,4 stop.

Všechno zlato na světě – 170 000 metrických tun – se promítá do asi 5,5 miliardy trojských uncí. (Trojská unce je 1,1 unce.) Všechno to zlato by mělo hodnotu zhruba 9 bilionů dolarů při 1 639,10 dolarech za unci.


Hrubý domácí produkt USA je asi 15 bilionů dolarů. I kdyby USA měly celou světovou zásobu zlata, zlatý standard by narazil na praktické problémy. Ve zlatém standardu je množství vydané měny vázáno na vládní držbu zlata. Cena zlata by musela stoupat, aby se přizpůsobila americkému obchodu se zbožím a službami.

Samozřejmě, že USA nemají všechno zlato světa. Má největší zlaté rezervy na světě. Celkové zlato vlastněné vládou – včetně Federálního rezervního systému a americké mincovny – je 248 milionů uncí. To je při dnešních cenách asi 405 miliard dolarů, což sotva stačí na podporu ekonomiky ve výši 15 bilionů dolarů.

"To nezní tak prakticky, pokud ekonomika nebyla 1/100 své velikosti," říká Ron Simpson, ekonom společnosti Action Economics. „Naposledy, když jsme byli na zlatém standardu, v roce 1933, byly na světě 2 miliardy lidí,“ říká Frank Holmes, generální ředitel US Global, společnosti podílových fondů s několika velkými zlatými fondy. "Teď je jich 7 miliard."

Grant nesouhlasí. "Je to spíš kachna," říká. "Nabídka zlata se zvyšovala o 1,5 % až 2 % ročně, zhruba stejně rychle, jak roste populace v průběhu času. Již dlouhou dobu připadá asi 1 unce zlata na hlavu."


Vláda by mohla použít jakýsi polozlatý standard, omezující množství vytištěných peněz na procento svých zlatých rezerv. Mohlo by se například říci, že minimálně 40 % veškeré nesplacené měny je kryto zlatem. To by omezilo nabídku peněz, ale bylo by zranitelné vůči vládní manipulaci – například revizi limitu směrem dolů na 5 %.

Spoustu překážek

Zlatý standard má další problémy:

 

•Nabídka a poptávka. Zlato není tak stabilní, jak si možná myslíte. V září 1857 se SS Central America potopila během hurikánu u Cape Hatteras, zabila asi 400 lidí a odnesla 30 000 liber zlata na dno oceánu.

Ekonomika, již v recesi, se v srpnu zmítala v krachách bank a pojišťoven. Bez zásilky zlata ze Střední Ameriky, určené pro americkou vládu a východní banky, se lidé začali obávat, že jejich banky nebudou schopny vyměnit papírové peníze za zlato. O několik týdnů později prominentní filadelfská banka oznámila, že pozastavila platby ve zlatě, což vyvolalo celonárodní útok na banky.

Navíc, zatímco většina světa byla hledána po zlatě, velká stávka by vedla k inflaci – jako tomu bylo, když USA objevily zlato v Kalifornii a na Aljašce.

•Vládní zásahy. V USA před rokem 1933 mělo vaše zlato hodnotu 35 dolarů za unci. Proč? Protože to je cena, kterou světové vlády stanovily, a vlády mají dlouhou tradici manipulace s ražbou mincí, buď stanovením ceny, nebo ředěním procenta zlata v oficiální měně. "Kdokoli má moc vydávat peníze, je vždy chamtivý," říká McAvity.

Vlády mohou také manipulovat s tržní cenou zlata jeho nákupem nebo prodejem na otevřeném trhu. Jeden z prvních černých pátků v historii Wall Street nastal v roce 1869, kdy se loupeživí baroni Jay Gould a Jim Fisk pokusili získat zlato – to znamená koupit ho tolik, že si mohli diktovat cenu. Vláda prodala 4 miliony dolarů ve zlatě, aby prolomila roh a zničila spekulanty, kteří se vydali na cestu. (Gould a Fisk dokázali vyjít s několika ztrátami.)

 

Další komodity?

Touha přibrzdit peněžní zásobu však stoupá, a proto zlatý standard některým lidem bije na strunu.

Alternativou ke zlatému standardu by mohlo být použití komodity s větší nabídkou, jako je ropa nebo stříbro, jako základ měny. Dalším úkolem by bylo přimět ostatní země, aby souhlasily s novou měnovou bází. "Možná byste mohli propojit všechny měny s nějakým košem komodit," říká McAvity. "Ale kdo by někomu věřil, že mu vadí koš?"

 

Dalším řešením by mohlo být provozování jakéhosi duálního měnového systému, který jako přijatelnou měnu využívá jak dolary, tak zlato. Lidé si mohli vybrat, jakou formu peněz preferují. Do jisté míry to bylo vyzkoušeno: Během občanské války cena zlata rostla, když Konfederace vyhrály bitvu, a klesala, když Unie vyhrála – byly to papírové dolary jako podklady Unie.

Dokonce i půvab zlata jako útočiště v dobách válek a kolapsů se mohl mýlit. "Pokud svět zítra skončí, nebude to zlato, které budete potřebovat," říká Roberts. "Bude to olovo, protože ten chlap s kulkami dostane zlato."

Nicméně nárůst zájmu o zlatý standard pramení ze strachu, že vláda zašla příliš daleko v půjčování a tištění peněz. "Skutečnou otázkou je, zda bychom měli mít nějaký standard," říká Roberts. "Odpověď je ano."

Je zlatý standard dokonalým řešením? "Je to peněžní uspořádání, ve kterém fungují a řídí lidské bytosti, což znamená, že je nutně nedokonalé. Je to jen to nejméně nedokonalé."


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2024 © efise.cz