Kategorie      
Novinky
 Indiana Jones sada 6 ks
1 499,- Kč (59,39 EUR)
 Lebka  1 Oz
2 981,39 Kč (118,12 EUR)

Vrátí se zlatý standart ?

Přidáno: 12.02.2023
|
Rober Eichler

Od roku 2022 žádná ze zemí světa nepoužívá zlatý standard. Ale v průběhu roku 2022 některé vlády zavádějí zlatý standart a jsme u důležité změny kdy tento proces pokud bude pokračovat může značně změnit celou globální politiku a svět. Nyní bude záležet jak se bude dále situace vyvíjet. Představme si co vlastně zlastý standart je ?

 

V minulosti jej však používalo několik zemí. Zlatý standard byl peněžní systém, ve kterém byla hodnota měny země, jako je americký dolar nebo britská libra, svázána s hodnotou konkrétního množství zlata. Zlatý standard, původně koncipovaný jako způsob, jak stabilizovat ceny a zabránit inflaci (protože papírové peníze byly kryty fyzickým zlatem drženým v rezervě ), byl oficiálně přijat Spojeným královstvím v roce 1812. Následovaly další země, včetně Spojených států, Německa a Francie v 70. letech 19. století.

 

Zatímco přivázání papírových peněz ke skutečným zlatým rezervám mělo učinit zlatý standard stabilnější, většina dnešních ekonomů tvrdí, že v této funkci selhal. Zlatý standard navíc jasně snižoval flexibilitu vlád při reakci na ekonomické změny – vláda například nemohla během recese zvýšit nabídku peněz, aby zvýšila zaměstnanost. Tato rigidita se ukázala jako zvláště problematická v roce 1914, kdy vypuknutí 1. světové války uvrhlo finanční systémy mnoha zemí do chaosu a přinutilo vlády opustit zlatý standard tváří v tvář obavám spotřebitelů a ekonomické nestabilitě.

 

Vyvinuté varianty zlatého standardu s o něco méně přísným spojením s reálnými rezervami byly přijaty několika zeměmi ve dvacátých letech 20. století. Jen málo z těchto systémů však vydrželo během Velké hospodářské krize a druhé světové války. Dnes by světová produkce zlata pravděpodobně nebyla schopna držet krok s ekonomickým růstem, takže zlatý standard je logisticky nepraktický.

Země, které dříve používaly zlatý standard:

Zlatý standard ve Spojeném království
Velká Británie se stala první zemí, která přijala zlatý standard – i když náhodou – v roce 1717. Sir Isaac Newton, který byl v té době mistrem královské mincovny, omylem nastavil směnný kurz stříbra ke zlatu příliš nízko. To mělo za následek takový nárůst zlata, že všechny stříbrné mince v zemi byly vyměněny za zlato.

Spojené království oficiálně přijalo klasický zlatý standard v roce 1821, aby jej opustilo v roce 1914. Británie se později připojila k meziválečnému zlatému standardu v roce 1925, ale přestala jej používat naposledy v roce 1931.

 

Zlatý standard ve Spojených státech

Navzdory skutečnosti, že Spojené státy v současnosti drží největší zlaté rezervy na světě, země oficiálně přešla od zlatého standardu v roce 1933. K tomuto konceptu se však vrátily i USA přijetím Bretton Woods Agreement v roce 1944. Bretton Woods byl navržen jako jediný mezinárodní zlatý standard, ve kterém se dolar Spojených států stal dominantní rezervní měnou a měny jiných zemí byly navázány na jeho hodnotu, ale stále byly podporovány americkým zlatem. Postupem času však dohoda vedla k přesunu příliš velkého množství amerického zlata ze země. USA pozastavily Bretton Woods dohodu v roce 1971 a změnily definici dolaru – oficiálně odstranily poslední zbytky zlatého standardu – v roce 1976.

 

Zlatý standard v Německu
Německo poprvé přijalo zlatý standard v roce 1871, což je krok z velké části připisovaný vývoji mezinárodního zlatého standardu. Německé změně se připisuje vliv na několik dalších zemí, aby také přijaly zlatý standard, včetně Ruska , Rakouska - Uherska , Itálie a Nizozemska .

Německo opustilo zlatý standard v roce 1914, z velké části kvůli tomu, že válečné reparace vyčerpaly zlaté rezervy země. Německo se v roce 1923 vrátilo k systému založenému na zlatě (nebo k jeho fantomu ) (stejně jako Rakousko v roce 1923, Polsko v roce 1924 a Maďarsko v roce 1925), aby bojovalo s hyperinflací po první světové válce, ale nakonec jej nadobro opustilo.

 

Zlatý standard ve Francii
Pokud jde o zlatý standard, Francie je známá tím, že vedla „zlatý blok“. V roce 1931, během Velké hospodářské krize, se mnoho zemí, včetně Velké Británie, Dánska , Norska , Švédska , Finska a Japonska , rozhodlo opustit zlatý standard. Nicméně Francie a další členové zlatého bloku – Belgie , Itálie, Lucembursko , Nizozemsko, Polsko a Švýcarsko – byly rozhodnuty zůstat na zlatém standardu. Cíl se nakonec ukázal jako neudržitelný. Belgie a Lucembursko se vzdaly zlatého standardu v roce 1935 a Francie a zbývající země zlatého bloku jej opustily podpisem tripartitní dohody v září 1936.

 

Zlatý standard ve Švýcarsku
Švýcarsko je jednou z předních zemí s největšími zlatými rezervami a bylo také poslední zemí, která eliminovala své napojení na zlatý standard. V roce 1999 země odhlasovala přerušení vazeb mezi měnou země a zlatem, což znamená, že švýcarský frank nemusí být krytý zlatem.

V roce 2014 se Švýcarsko zdálo připraveno vrátit se ke zlatému standardu v rámci iniciativy „Save our Swiss Gold“. Tato iniciativa stanovila, že aktiva Švýcarské národní banky by měla zahrnovat alespoň 20 % zlata a SNB by měla mít zakázáno prodávat zlato nebo skladovat své zlaté rezervy v zahraničí. Iniciativu však voliči odmítli a nakonec neuspěla.

 

Bez větší pozornosti medií se začalo Vážně uvažovat o zlatém standartu například Ghana k němu částečně přistupuje ale i jiné státy o něm hovoří Rusko, Arabské země vyvážející ropu ale dokonce i v USA zní halsy vrátit dolar zase zpět ke zlatému standartu a udržet U.S Dollar stále jako mezinárodní měnu kdy v poslední době se od dolaru spousta zemí odvrací více najdete v článku viz níže

 

ACCRA, 24. listopadu (Reuters) - Ghanská vláda pracuje na nové politice nákupu ropných produktů za zlato namísto rezerv v amerických dolarech, uvedl ve čtvrtek na Facebooku viceprezident Mahamudu Bawumia.

Tento krok má řešit zmenšující se rezervy v cizí měně spojené s poptávkou po dolarech ze strany dovozců ropy, což oslabuje místní cedi a zvyšuje životní náklady.

Hrubé mezinárodní rezervy Ghany činily na konci září 2022 přibližně 6,6 miliardy dolarů, což odpovídá pokrytí dovozu za méně než tři měsíce. To je podle vlády méně z přibližně 9,7 miliardy dolarů na konci loňského roku.

Použití zlata by zabránilo tomu, aby směnný kurz přímo ovlivňoval ceny paliv nebo energií, protože domácí prodejci by již nepotřebovali devizy k dovozu ropných produktů, vysvětlil.

"Výměna zlata za ropu představuje velkou strukturální změnu," doda

 

HARARE, ZIMBABWE – 2023
Zimbabwská centrální banka zavedla zlaté mince, které doufá, že zmírní požadavky občanů na zahraniční měnu.

Při oficiálním uvedení zlatých mincí v Harare v pondělí John Mangudya, šéf zimbabwské centrální banky, řekl, že mince jsou navrženy tak, aby snížily poptávku po amerických dolarech v zemi.

 

Rusko zavedlo zlatý standart na rubl-3.2022

Nedávno ruská centrální banka oznámila, že zařadí rubl na zlatý standard. Banka navázala 1 gram zlata na 5 000 rublů. To znamená, že jedna trojská unce zlata nebo 32 gramů zlata by nyní v Rusku stála 1 60 000 rublů. Při současném kurzu by 32 gramů zlata v Rusku stálo zhruba 1600 dolarů.

Ale počkejte, v USA by vás stejné množství zlata stálo 1 928 dolarů. To znamená, že Rusko fakticky zvýšilo hodnotu své měny vůči dolaru tím, že ji navázalo na zlato. Pokud je 1 gram zlata vázán na 5000 rublů, pak podle západních standardů musí být rubl oceněn na 70-75 jednotek za 1 dolar.

Mysleli si, že devalvací ruského zlata a jeho sankcionováním sníží množství věcí, které by Rusko mohlo za toto zlato koupit. Místo toho, vázání rublu zlatem a následné rozhodnutí přinutit státy EU platit rublem nebo zlatem za obchod s plynem s Ruskem jednoduše obrátily stůl proti Západu.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2024 © efise.cz